SKOMPLIKOWANIE STOSUNKÓW

Ten układ stosunków uległ dalszemu skomplikowaniu skutkiem dzia­łalności szeregu „szkół”, tworzących odrębną (i w dodatku nie zawsze zinstytucjonalizowaną) formę społeczności uczonych: zwolennicy pew­nej koncepcji naukowej, reprezentowanej przez dominującą osobowość pedagoga lub badacza będącego twórcą pewnego kierunku (czy nawet stylu) myślenia, uważali się za społeczność po­
łączoną węzłami wspólnoty, której zasięg prze­kraczał mury instytucji tworzących oficjalne ra­my organizacyjne życia umysłowego.W poszukiwaniu genezy dzisiejszego kształtu społeczności uczonych wielu badaczy koncen­truje swoją uwagę na XIX w., wychodząc z za­łożenia, że był to okres rzeczywistych narodzin poczucia przynależności uczonych do pewnej wspólnoty, a równocześnie czasy, w których za­rysowały się pierwsze próby wcielenia w życie zasad — jeszcze bardzo niedoskonałej — polity­ki naukowej.

Witaj na moim portalu dotyczącym tematyki hobby! Zamieszczam tutaj wiele artykułów, które tworzę z pasji! Zapraszam do czytania o szydełkowania, robieniu na drutach oraz innych rodzajach hobby stworzonych specjalnie dla Ciebie!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)